New country music fans hebben het er maar druk mee. Exact een dag na het fantastische optreden van Tyler Booth en Darius Rucker in Paradiso Amsterdam staat er vanavond (donderdag 25 april 2024) opnieuw een topaffiche op het programma. In Melkweg Amsterdam treedt namelijk niemand minder dan Lainey Wilson op! Een concert waar ik al een tijdje naar uitkijk. Niet alleen omdat ik haar anderhalf jaar geleden heb mogen interviewen namens newcountry.nl, maar ook omdat ik haar twee albums reeds grijs heb gedraaid en omdat Lainey wat mij betreft behoort tot de beste vrouwelijke artiesten die de new country scene momenteel te bieden heeft.
De verwachtingen zijn dan ook hooggespannen wanneer mijn vrouw en ik ons, na een dagje slenteren door Amsterdam en na een uitstekend diner, rond 18.30u richting Melkweg Amsterdam begeven. We sluiten aan in de wachtrij, die op dat moment al tot het Internationaal Theater Amsterdam op het Leidseplein reikt. Dan weet de doorgewinterde Melkweg bezoeker wel dat het om een enorm lange wachtrij gaat. Achter ons vangen we een gesprek op tussen een Brits stel en een Amerikaans stel, waarbij we opvangen dat het Amerikaanse stel een 11-daagse Europa trip heeft geboekt om Lainey in Amsterdam aan het werk te kunnen zien. Enkel en alleen omdat er in de US geen kaartjes meer verkrijgbaar zijn voor haar optredens! Als je dit soort verhalen hoort dan realiseer je je nogmaals hoe uniek het is dat zo’n artieste van wereldformaat vandaag op het podium staat van een toch wel bescheiden zaal als Melkweg Amsterdam.
Om 19.00u openen de deuren van de Melkweg en erg vlot beweegt de mensenmassa zich naar binnen. Gauw de jassen opbergen in een kluisje en daarna de trap op naar het balkon, zodat we een goed zicht hebben op het podium.
Support act: Harper O’Neill
Om klokslag 19.30u doven de zaallichten en betreedt support act Harper O’Neill samen met haar akoestische gitaar en met haar gitarist, die een elektrische gitaar zal bespelen, het podium. Tot vandaag had ik nog nooit van Harper O’Neill gehoord en een beluistering van haar werk via Spotify leerde mij dat haar muziekstijl richting aangename luistermuziek leunt.
Harper O’Neill geeft aan dat ze oorspronkelijk uit Texas afkomstig is en dat in oktober 2023 haar debuutalbum ‘Dark Bar Daisy’ verscheen. Haar set van 7 songs bestaat dan ook voornamelijk uit nummers van haar debuutalbum. Ze opent haar set met de titeltrack ‘Dark Bar Daisy’ en daarna volgen ‘No Longer Mine’, ‘Somebody’, ‘Manufactured Feelings’, ‘I’m Not Her’, ‘Guilty’ en ‘You Don’t Love Me’.
Conclusie wanneer Harper O’Neill’s set rond 20.00u is afgelopen: uitstekende stem en prima songs, maar wat mij betreft is het luistermuziek gehalte van de set iets te hoog om mij vanavond te kunnen bekoren.
Main act: Lainey Wilson
Het komende halfuur bouwt de spanning voor wat komen gaat verder op. Vanaf het balkon zie ik de grote zaal (Max) van Melkweg Amsterdam steeds voller lopen. Ook op het balkon wordt het steeds drukker, maar mijn vrouw en ik zijn toch erg blij dat we voor een plaatsje op het balkon hebben gekozen. Tevens ontstaat bij mij de gedachte dat de Melkweg Amsterdam voor dit soort artiesten net een maatje te klein is, zeker wanneer je van boven aan het balkon ziet hoe dicht de toeschouwers op elkaar staan.
Rond 20u30 is het dan eindelijk zo ver! Lainey Wilson en haar bandleden betreden het podium en openen onmiddellijk stevig met ‘Hold My Halo’. De toon is gezet en het is iedereen onmiddellijk duidelijk dat we een heerlijk feestje voorgeschoteld gaan krijgen. De tweede song start met de intro van ‘(I Can’t Get No) Satisfaction’ van The Rolling Stones (de band voor wie ze op 30 juni 2024 als support act zal optreden in Chicago) en gaat vervolgens verder als Lainey’s eigen ‘Hillbilly Hippie’. Pas na ‘Road Runner’, ‘WWDD’ (Lainey’s ode aan Dolly Parton) en ‘Smell Like Smoke’ gaat het tempo iets naar beneden met ‘Watermelon Moonshine’ en een stukje van Deana Carter’s ‘Strawberry Wine’, dat door Lainey a cappella wordt gezongen.
Lainey verlaat dan even het podium om haar fantastische band een instrumentaal intermezzo te laten spelen. Wanneer ze weer terugkeert op het podium volgen het intrigerende ‘Wildflowers and Wild Horses’ en de ballad ‘Weak-End’. Vervolgens gaat Lainey op de rand van het podium zitten. Er zijn vanavond opvallend veel kinderen (hoofdzakelijk meisjes) aanwezig, wat toch wel bijzonder is voor een new country concert. Dat is ook Lainey niet ontgaan en niet alleen richt ze zich persoonlijk tot de aanwezige kinderen, maar ze draagt ook de song ‘Atta Girl’ aan hen op. Altijd een mooi moment wanneer een artiest zijn/haar dankbaarheid naar het publiek uit en daadwerkelijk ‘ziet’ wie er tijdens een concert aanwezig is. Hetzelfde geldt voor de dankbaarheid die Lainey tijdens het concert een aantal keer uitspreekt naar de allereerste Nederlandse fan, die haar vier jaar geleden contacteerde en aangaf in haar te geloven, en die vanavond ook aanwezig is in het publiek.
Na dit rustige gedeelte wordt het tempo weer opgeschroefd met het aanstekelijke ‘Those Boots (Deddy’s Song)’ (een ode aan haar vader), het stomende ‘Grease’ en het eveneens uptempo ‘Rolling Stone’. Met de uitstekende 4 Non Blondes cover ‘What’s Up (What’s Going On)’, een deel van haar succesvolle duet met HARDY ‘wait in the truck’ en een indrukwekkend mooie versie van mijn favoriete Lainey Wilson song ‘Heart Like A Truck’ (de combinatie van Lainey’s krachtige stem en de virtuositeit van haar leadgitarist Aslan Freeman zorgen bij mij voor een ongekend kippenvelmoment, zo wondermooi!) nemen Lainey en haar band onder luid applaus afscheid van het enthousiaste publiek.
Een paar minuten later keert Lainey solo terug op het podium voor het encore gedeelte. Zichzelf begeleidend op een akoestische gitaar zingt ze een gedeelte van ‘Save Me’, haar duet met Jelly Roll. Een voor een keren Lainey’s bandleden terug op het podium en wat volgt zijn de songs ‘Never Say Never’, haar samenwerking met Cole Swindell, en haar meest recente single, het vrolijke ‘Country’s Cool Again’. Alvorens een welverdiend applaus in ontvangst te nemen, sluiten Lainey Wilson en haar band hun uitmuntende optreden af met ‘Things A Man Oughta Know’. Gauw nog even een tour t-shirt scoren bij de merchandise stand en daarna jassen aan en richting huis, want twee dagen Amsterdam gaan je niet in de kouwe kleren zitten.
De afgelopen twee dagen hebben mijn vrouw en ik het voorrecht gehad om twee onvergetelijke concerten te mogen bijwonen. Was Darius Rucker’s feelgood concert op woensdag 24 april 2024 in Paradiso al van een uitzonderlijk hoog niveau, dan was Lainey Wilson’s concert vandaag next level. Wat een powerhouse is Lainey Wilson en we mogen zeker ook niet vergeten om haar magistrale band te vermelden! Stuk voor stuk indrukwekkend goede muzikanten! Lainey Wilson heeft vanavond bewezen dat zij inderdaad tot het beste, zo niet het beste, behoort wat betreft vrouwelijke new country artiesten! Erg dankbaar dat ik twee van zulke fenomenale concerten op twee dagen tijd heb mogen meemaken! Country’s Cool Again!
Gezien: 25 April, Melkweg, Amsterdam